İkamet İzni Başvurusu

Zamanınız size kalsın formaliteler ile uğraşmayın. İkamet izni için doğru başvurunun yanı sıra zorunlu olan yabancı sağlık sigortası poliçesinin düzenlenmesinden  bankalarda hesap açılısına kadar resmi dairelerdeki tüm işlemlerinizi A-Z ye takip ediyor ikamet izni almanız için dosyanızı eksiz hazırlıyoruz.

İkamet İzni İçin İlk Başvuru Nasıl Yapılır?

Türkiye’de geçerli bir ikamet izni olamayan yabancılar vize sürelerinden daha fazla Türkiye’de kalacaklar ise vize süreleri  dolmadan Türkiye’de kalış nedenlerine ve sürelerine bağlı olarak öğrenci ikamet izni, kısa dönem izni, aile ikamet izni veya farklı bir ikamet izni türü için Göç İdaresine e-ikamet sistemi üzerinden başvuru yapmalıdırlar.

E-ikamet sistemi üzerinden başvurunuzu tamamladıktan sonra  sistem, size İstanbul için ileri bir tarihe otomatik olarak randevu günü ve saati verecektir. Farklı illerden başvuru için randevu gününü ve saatini siz seçebilirsiniz.

Randevu aldıktan sonra randevu gününe kadar da yapmış olduğunuz ikamet izni başvuru türüne göre Göç İdaresine ibraz etmeniz gereken zorunlu  belgeleri bir dosya halinde eksiksizhazırlayarak pasaportunuz veya pasaport yerine geçen bir belge ile Göç İdaresindeki randevunuza gitmeniz gerekir.

İkamet izni alacak yabancıların geçerli bir sağlık sigortasının dabulunması zorunludur.

İkamet izinleri harca tabidir. Harç bedelleri kişin ülkesine ve ikamet izni süresine göre değişiklik göstermektedir. Harç dışında ilk kez ikamet izni alıyorsanız sizden tek giriş vize harcı da ödemeniz istenilebilir. 2018 yılı ikamet tezkeresi defter bedeli ise 72 TL’dir.

İkamet İzni Uzatma Başvurusu Nasıl Yapılır?

İkamet izinleri, ikamet kartı üzerinde kayıtlı süresi kadar geçerlidir. İkamet izni süre bitiş tarihinden önceki 60. günün başlangıcından itibaren ikamet izni süre uzatma başvurusu yapılmalıdır. İkamet izni uzatma başvuruları tıpkı ilk başvuruda olduğu gibi Göç idaresine e-ikamet üzerinden yapılır.

E- ikamet üzerinden uzatma başvurunuzu tamamladığınızda  sisteme girdiğiniz bilgilerde herhangi bir değişiklik olmadıysa randevuya gitmeden belgelerinizi 5 iş günüiçerisinde posta yolu ile Göç İdaresine göndermeniz gerekir.

Eğer, medeni durumunuz, adres bilginiz veya pasaport numarası gibi sisteme ilk girilen bilgilerde değişiklik oldu ise, sistem size İstanbul için  ileri bir tarihe otomatik olarak randevu günü ve saati verecektir.

Eğer ikamet izni uzatma başvurunuzu farklı bir ilden yapıyorsanız randevu gününü ve saatini siz belirleyebilirsiniz.

İkamet izni uzatma başvurularında; ilk başvuruda sizden istenilenbelgelerin aynısı tekrar hazırlamalısınız.

İkamet iznini uzatacak yabancıların geçerli bir sağlık sigortasının da bulunması zorunludur.

İkamet izni uzatma başvuruları ikamet izni türüne göre 3 yıl süre ile uzatılabilir.

İkamet İzni Geçiş Başvurusu Nedir, Nasıl Yapılır?

İkamet izni türleri arasında geçiş yapılabilir.

Örneğin;

Öğrenci ikamet iznine sahip olan yabancı için aile ikamet izni alma koşullarının ortaya çıkması halinde, yabancıya aile ikamet izni düzenlenecek ve öğrenci ikamet izni koşullarını taşımaya devam ettiği sürece öğrenci ikamet izninin sağladığı haklardan aynenyararlandırılmaktadır.

Aile ikamet iznine sahip olan yabancı için öğrencinin ikamet izni alma koşullarının ortaya çıkması halinde, yabancının aile ikamet izni devam ettirilecek, öğrenci ikamet izninin sağladığı haklardan da aynen yararlandırılacaktır.

İkamet izni geçiş başvuru diğer tüm ikamet izinlerinde olduğu gibi Göç İdaresine e-ikamet üzerinden yapılır.  Göç idaresine başvuru yaptıktan sonra size randevu verilecektir. Randevu gününe kadar da yapmış olduğunuz geçiş başvurusu nedenlerini açıklayan belgeleri eksiksiz hazırlayarak pasaportunuz veya pasaport yerine geçen bir belge ile randevunuza gitmelisiniz.